LAGUR Tramuntana osmislio je i provodi projekt „Cum grano salis / Sa zrnom soli“ čiji cilj je razvoj turističke gastronomske destinacije temeljene na potrošnji lokalno ulovljene ribe. Aktivnosti projekta usmjerene su na identificiranje cjelokupne turističke ponude s naglaskom na ribarsku i povezanu ugostiteljsku ponudu, te identifikaciju i valorizaciju kulturne baštine primorskog kraja. U sklopu ovog projekta, u nekoliko narednih objava donosimo vam zanimljivosti o ribljim vrstama koje su najzastupljenije u pogledu strukture ulova koji se iskrcava na ovom dijelu Jadrana. To su glavonošci (hobotnica, muzgavac, sipa i lignja), bijela riba (oslić, pišmolj i trlja blatarica) te rakovi (škamp).
Trlja blatarica jedna je od najzastupljenijih predstavnica bijele ribe u ovom dijelu Jadrana. Konzumacija mesa trlje ima mnoge pozitivne učinke na zdravlje. Prvenstveno to su utjecaji na kardiovaskularni sustav kao rezultat adekvatnog unosa omega-3 masnih kiselina koje smanjuju rizik od nastanka aterosklerotskog plaka, snižavaju razine LDL i povisuju razine HDL kolesterola, te smanjuju upalne procese.
Trlja se može pripremati na različite načine a ovaj recept za trlju u umaku od limuna i kadulje će vas oduševiti.
Potrebni sastojci:
- riba trilja, 1 kg
- limun, 1
- kadulja, 4 lista
- češnjak, 6 režnja
- krumpir, 4
- peršin, 2 žlice sjeckanog
- rajčica, 1
- bijelo vino, 150 ml
- maslac, 50 g
- maslinovo ulje
- sol i papar
- šećer
- Krumpir u ljusci stavljamo u kipuću posoljenu vodu da se kuha.
- Očišćenu i osušenu ribu posolimo i paprimo neposredno prije prženja.
- U tavi ugrijemo polovicu ulja, dodamo tri neočišćena režnja češnjaka i na jako vrućem ulju nakratko prepržimo ribu sa jedne i druge strane kako bi se stvorila korica.
- Nakon nekoliko minuta pečenja vadimo i stavljamo na toplo mjesto dok ne popržimo preostalu ribu.
- Za umak režemo rajčicu na kolute, natrgamo listove kadulje i peršina i nožem ih usitnimo.
- Za kraj stavljamo svu ribu i pripremljeni umak u tavu i kratko pirjamo.
- Rajčicu i ribu stavljamo na tanjur, a umaku dodamo sok od limuna, bijelo vino, češnjak i maslac te ga kuhamo dok se ne poveže i ne dobije sjaj.
- Po želji još malo začiniti sa soli i paprom.