O LAGUR-u Tramuntana
Lokalne akcijske grupe u ribarstvu / LAGUR (eng. Fisheries local action group / FLAG) čine partnerstvo predstavnika javnog, gospodarskog i civilnog sektora određenog ribarstvenog i akvakulturnog područja te ima pravni oblik udruge. Osnovane su temeljem CLLD pristupa. CLLD pristup (eng. Community Led Local Development) je mehanizam za uključivanje partnera na lokalnoj razini, uključujući i predstavnike civilnog društva i lokalne gospodarske dionike, u izradu i provedbu integrirane lokalne strategije koja pomaže njihovom području u prijelazu k održivoj budućnosti.
Važan segment ovog partnerstva čine predstavnici sektora ribarstva čija je uključenost u lokalne inicijative od velike važnosti i kao takva uvjetovana je za funkcioniranje svakog LAGUR-a.
LAGUR-i su definirani kao nositelji CLLD pristupa (putem provedbe svojih Lokalnih razvojnih strategija u ribarstvu).
Područje LAGUR-a TRAMUNTANA ribarstveno je područje koje obuhvaća pet (5) jedinica lokalne samouprave (JLS): gradove Novalju, Rab i Senj te općine Karlobag i Lopar. Jedinice lokalne samouprave teritorijalno su smještene unutar dviju županija: Ličko-senjske (Karlobag, Novalja i Senj) i Primorsko-goranske županije (Lopar i Rab). Dvije jedinice lokalne samouprave su priobalne (Karlobag i Senj), a tri otočne (Lopar, Novalja i Rab). LAGUR TRAMUNTANA osnovan je 14. prosinca 2016. Područje LAGUR-a karakteriziraju zajedničke geografske i prirodne značajke, kulturni identitet i tradicijske vrijednosti te povezano gospodarstvo. Prostorni obuhvat LAGUR-a TRAMUNTANA je 1.160,39 km2. Na tom području živi 21.090 stanovnika (gustoća naseljenosti – 36.99 st/km2). Na području LAGUR-a TRAMUNTANA registrirano je 18 iskrcajnih mjesta, od kojih je najznačajnije iskrcajno mjesto Novalja sa 2.316 tona ribe (2016.). Na području LAGUR-a registrirano je 814 ribarskih brodova i brodica u gospodarskom ribolovu. Najzastupljenije vrste u ulovu su glavonošci (hobotnica, muzgavac, sipa i lignja), bijela riba (oslić, pišmolj i trlja blatarica) te rakovi (škamp).
AKTIVNOSTI LAGUR-a:
- Akcije osposobljavanja za lokalne dionike kroz edukacije, razmjenu iskustva i upoznavanje s primjerima dobre prakse
- Animacija i informiranje lokalnog stanovništva o važnosti održivog razvoja
- Informiranje stanovništva o mogućnostima sufinanciranja poslovnih poduhvata vezanih za ribarstvo iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo RH 2014. – 2020., ali i ostali nacionalnih i EU izvora
- Priprema i provedba Lokalne razvojne strategije u ribarstvu